35 ROTC cadets to receive military commissions at May 8 ceremony

Released on 05/06/2010, at 2:00 AM
Office of University Communications
University of Nebraska–Lincoln

WHEN: Saturday, May. 8, 2010

WHERE: Nebraska Union Auditorium, 1400 R Street (map]

Lincoln, Neb., May 6th, 2010 —

Thirty-five cadets in the University of Nebraska-Lincoln ROTC program will receive military commissions in a joint commissioning ceremony May 8 at the Nebraska Union, 1400 R St. [map].

The ceremony begins at 1:30 p.m. in the auditorium. The individual service branches will also have separate commissioning ceremonies in the Nebraska Union Auditorium -- Air Force at 3:45 p.m. May 7, Army and Navy-Marine Corps May 8 following the joint ceremony. All ceremonies are free and open to the public.

Following is a list of candidates by hometown, with their service branch and the rank at which they will be commissioned. (The Army ROTC commissions include one student each from the University of Nebraska at Kearney and Nebraska Wesleyan University who participated in the UNL program and are indicated as such in the list.)


Beatrice: 2nd Lt. Andrew J. Johnson, Marine Corps; 2nd Lt. Brian D. Pickering, Army; 2nd Lt. Brian R. Riekenberg, Army.

Bellevue: 2nd Lt. Robert M. Hooper, Army; 2nd Lt. Nicolas B. Polaske, Army; 2nd Lt. William D. Walter, Marine Corps.

Blair: 2nd Lt. Jerod J. Hausmann, Air Force.

Culbertson: 2nd Lt. Aaron M. Hock, Air Force.

Dawson: 2nd Lt. Joseph O. Bromen, Marine Corps.

Grand Island: 2nd Lt. Jason S. Seyler, Army.

Hyannis: 2nd Lt. Kyle S. Brown, Army.

Lincoln: 2nd Lt. Garrett Chandler (NWU), Army; 2nd Lt. David A. Gleason, Army; 2nd Lt. Mujahi Kuwa (UNK), Army; 2nd Lt. Gregory P. Veys, Army.

Malcolm: 2nd Lt. Parker T. Lacy, Marine Corps.

Mitchell: 2nd Lt. Jessica L. Franco, Army.

Norfolk: 2nd Lt. Damien L. Cullen, Army.

Omaha: 2nd Lt. Lindsey G. Bodnar, Air Force; 2nd Lt. Philip S. Cooney, Army; 2nd Lt. Mason B. Tye, Air Force; 2nd. Lt. Matthew S. Zach, Marine Corps.

Otoe: 2nd Lt. Wesley A. Brammier, Air Force.

Ord: 2nd Lt. Keenan C. McCall, Air Force.

Polk: 2nd Lt. Andrew E. Garey, Army.

Syracuse: 2nd Lt. Blake A. Rippe, Army.

Unadilla: 2nd Lt. Ryan K. McIntosh, Army.


Alma, Mo.: 2nd Lt. Frederick D. Hertwig, Air Force.

Fort Worth, Texas: 2nd Lt. Joshua Eldridge, Air Force.

Marengo, Ill.: 2nd Lt. Joseph R. Boyer, Marine Corps.

McDonough, Ga.: 2nd Lt. Kevin L. Machal Jr., Army.

Mesquite, Texas: 2nd Lt. Dane E. Patterson, Army.

Nashville, Tenn.: Ensign Jared P. Dawson, Navy.

Ventura, Calif.: 2nd Lt. Eric J. Russell, Marine Corps.

WRITER: Tom Simons, University Communications, (402) 472-8514

News Release Contacts: